Hoewel er een stuk naar beneden al een draad van Paul is over de AMOC, maak ik hier toch maar een nieuwe draad voor aan. De reden is dat er nu een onderzoeksresultaat is gepubliceerd waaruit zou blijken dat de AMOC in de afgelopen 60 jaar niet significant is verzwakt. Ik heb het nog maar vluchtig bekeken, maar een opvallende uitspraak vond ik wel dat de onderzoeken tot nu toe te veel de nadruk leggen op de oppervlaktetemperatuur, terwijl dat geen goede graadmeter voor de sterkte van de AMOC zou zijn. De onderzoekers stellen dat de verticale warmteflux, dus de warmte-uitwisseling tussen ocean en atmosfeer, een betere correlatie daarmee geeft. Maar (opmerking van mijzelf) dat is ook iets wat je alleen aan het aardoppervlak meet cq berekent, zodat het nog maar de vraag is in hoeverre je hiermee een betrouwbaarder resultaat vindt voor de stroomsterkte tot op honderden meters diepte. Ik heb nog niet gezien in hoeverre men dit heeft gecheckt met stroomsterktemetingen in de oceaan.
Nu is het wachten op commentaren hierop, bijvoorbeeld van Paul Beckwith, maar ook van andere onderzoekers zoals natuurlijk in de eerste plaats Stefan Rahmstorf.
Let wel, het gaat hier dus niet om het modelleren van de verzwakking van de AMOC naar de toekomst, maar om het duiden van de in het verleden gedane metingen, en het daarmee juist afschatten van de sterkte van de AMOC.
Hier is het beschrijvende artikel van Phys.org:
https://phys.org/news/2025-01-critical-ocean-current-declined-years.html
Daarin staat de link naar het onderzoeksrapport (vrij te downloaden, ook met supplementary info):
https://www.nature.com/articles/s41467-024-55297-5
Atlantic overturning inferred from air-sea heat fluxes indicates no decline since the 1960s